Festivalul Curtea Artiștilor – Zalău

Curtea artiștilor Zalău

După luni bune de pregătiri în spatele cortinelor, Curtea Artiștilor este gata să-și deschidă porțile noului spațiu aflat pe strada Morii nr. 1A. În perioada 7 iulie – 11 septembrie 2022, spațiu în care vă invităm să descoperiți varietatea de evenimente din acest an.
Ediția 2022 cuprinde 93 de evenimente, într-o perioadă de timp de 10 săptămâni și conține spectacole de teatru, stand-up comedy, concerte, activități pentru copii, evenimente de socializare, vernisaje și spectacole stradale. Printre numeroșii artiști care ne vor călca pragul se numără : Maia Morgenstern, Marius Bodochi, Anca Sigartău, Emeric Imre, Bosquito, Liviu Teodorescu, Grupul IZA, 4Tunes Quartet. Dan Badea, Teo, Bogdan Mălăele sau Sebastian Lupu.
Deschiderea are loc joi, ora 18:00, unde participanții sunt invitați să deguste vin spumant oferit de către Podgoria Silvania într-o ambianță muzicală susținută de către Fanfara “Promenada” a CMC Zalău. La ora 19:00 se va desfășura one-man-show-ul “Nimeni nu știe ce e în inima mea”, susținut de actorul Florin Coșuleț. Accesul este liber.

Programul Festivalului Curtea Artiștilor ediția 2022
7 iulie, ora 18:00 – Deschiderea officială a festivalului (Fanfara “Promenada” a CMC Zalău)
7 iulie, ora 19:00 – Teatru: Nimeni nu știe ce e în inima mea, cu Florin Coșuleț
8 iulie, ora 21:00 – Stand-up comedy – Mădălin Cîrje, Florin Gheorghe, Alex Dobrotă și Virgil Ciulin
9 iulie, ora 21:00 – Concert cu Emeric Imre și Marius Roje
10 iulie, ora 17:30 – Avanpremieră – Spectacol pt. copii – Copilul care nu știa de ce merge la școală
10 iulie, ora 19:00 – Premieră: Spectacol pt. copii – Copilul care nu știa de ce merge la școală
11 iulie, ora 10:00 – Spectacol pt. copii – Copilul care nu știa de ce merge la școală – Reprezentație specială pentru copii care provin din mediul defavorizat
11 iulie, ora 18:00 – Atelier de baloane modelabile
12 iulie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 1
12 iulie, ora 19:00 – Performance stradal – Sirena și Piratul Baloanelor
13 iulie, ora 18:30 – Vernisaj
13 iulie, ora 19:00 – Reconnect: BoardGames Night
14 iulie, ora 19:00 – Teatru: O caut cu lumânarea, cu Răzvan Bănuț (Teatrul “Matei Vișniec” Suceava)
15 iulie, ora 21:00 – Teatru: Fabrici și Uzine – Povestea fabricii Armătura
16 iulie, ora 21:00 – Teatru: Verde Tăiat
17 iulie, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Fabuloasa aventură a lui Pim
18 iulie, ora 18:00 – Atelier lut
19 iulie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 2
19 iulie, ora 19:00 – Performance stradal – Fluturele Emilia
20 iulie, ora 18:30 – Vernisaj
20 iulie, ora 19:00 – Reconnect: Stand-up Poetry
21 iulie, ora 19:00 – Vindecare – Concert Alex Ștefănescu
22 iulie, ora 21:00 – Improvertiții – Spectacol de Improvizație
23 iulie, ora 21:00 – Stand-up comedy cu Teo
24 iulie, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Viața secretă a celor mai neobișnuite obiecte
25 iulie, ora 18:00 – Atelier de păpuși din șosete
26 iulie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 3
26 iulie, ora 19:00 – Performance stradal – Regina și Nimfa Pădurilor
27 iulie, ora 18:30 – Vernisaj
27 iulie, ora 19:00 – Reconnect: Spectacol de lectură
28 iulie, ora 19:0 – Teatru: Istoria Românilor pe Scurt cu Bogdan Gontineac, Dragoș Lupău și Silviu Ruști
29 iulie, ora 21:00 – Concert Liviu Teodorescu
30 iulie, ora 21:00 – Teatru: Declick cu Alexandru Unguru și Antonia Ionescu
31 iulie, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Mini-Omul de Știință
1 august, ora 18:00 – Atelier de experimente
2 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 4
2 august, ora 19:00 – Performance stradal – Alchimistul
3 august, ora 18:30 – Vernisaj
3 august, ora 19:00 – Reconnect: BoardGames Night
4 august, ora 16:00 – Lansare de Carte cu Mirela Niță Lupu
4 august, ora 19:00 – Teatru: Buletinista cu Sebastian Lupu și Mirela Niță Lupu
5 august, ora 21:00 – Teatru: Mutat de la noi
6 august, ora 21:00 – Teatru: Salieri cu Marius Bodochi, Răzvan Oprea, Arlina Morava și Marcel Țop
7 august, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Mr. Nicu Show cu Jonglerii
8 august, ora 18:00 – Atelier Jonglerie
9 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 5
9 august, ora 19:00 – Performance stradal – Circus Fairies
10 august, ora 18:30 – Vernisaj
10 august, ora 19:00 – Reconnect: BoardGames Night
11 august, ora 19:00 – Teatru: Jocul de-a vacanța
12 august, ora 21:00 – Concert Bosquito
13 august, ora 21:00 – Teatru: Autopsy&CO cu Oana Brânzan
14 august, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Povestea lui Bine-Rău
15 august, ora 18:00 – Atelier Baloane de Săpun
16 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 6
16 august, ora 19:00 – Performance stradal – Scafandrul
17 august, ora 18:30 – Vernisaj
17 august, ora 19:00 – Reconnect: 4 ani de Pro Teatru – Dezbatere Culturală
18 august, ora 19:00 – Teatru: Ziua Iertării
19 august, ora 21:00 – Stand-up comedy cu Bogdan Mălăele și Victor Băra
20 august, ora 21:00 – Teatru: Povestiri Culese cu Maia Morgenstern și Ana Maria Pop
21 august, ora 19:00 – Spectacol pt. copii: Dragonașul
22 august, ora 18:00 – Atelier de lilieci
23 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 7
23 august, ora 19:00 – Performance stradal – Omul Pasăre și Regina Zână
24 august, ora 18:30 – Vernisaj
24 august, ora 19:00 – Reconnect: Stand-up Poetry
25 august, ora 19:00 – Concert de rock simfonic cu 4Tunes Quartet
26 august, ora 21:00 – Teatru: Cum m-am lăsat de gândit, cu Anca Sigartău și Krem Alexe
27 august, ora 21:00 – Atelier de Arta Actorului cu Anca Sigartău
27 august, ora 21:00 – Teatru: Spune-mi ce-ai făcut cu banii? cu Anca Sigartău, Bogdan Talașman și Claudiu Maier
28 august, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Cine e în Joben?
29 august, ora 18:00 – Atelier de Păpuși din Ațe
30 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 8
30 august, ora 19:00 – Performance stradal – Zeppelinul
31 august, ora 18:30 – Vernisaj
31 august, ora 19:00 – Reconnect: Spectacol de Lectură
1 septembrie, ora 19:00 – Teatru: Sărumânadecâtmăplimbam cu Sebastian Lupu și Mirela Niță Lupu
2 septembrie, ora 21:00 – Teatru: Cine spală oala de mămăligă? cu Elena Ivanca, Ioana Isaiu și Edith Toth
3 septembrie, ora 21:00 – Teatru: Teatrul de Artă București
4 septembrie, ora 18:00 – Spectacol pt. copii – Cipi și Surpriza
5 septembrie, ora 18:00 – Atelier de ordine și împachetat haine
6 septembrie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 9
6 septembrie, ora 18:00 – Performance stradal – Domnul și Doamna Statuie
7 septembrie, ora 18:30 – Vernisaj
7 septembrie, ora 19:00 – Reconnect: Dezbatere Culturală
8 septembrie, ora 19:00 – Concert folcloric – Grupul Iza
9 septembrie, ora 21:00 – Stand-up comedy cu Dan Badea și Dan Țuțu
10 septembrie, ora 21:00 – Spectacol de improvizație: ImproVshow Silver
11 septembrie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 10
11 septembrie, ora 18:00 – Spectacol pt copii: Rața și Laleaua
11 septembrie, ora 19:30 – Încheierea Festivalului

Sursa: www.facebook.com/primaria.zalau/
Detalii eveniment